چین و چروک

چین و چروک ها خطوطی هستند که در سطح پوست ایجاد می شوند. بخش مهم و طبیعی پیر شدن، چین و چروک است. چین و چروک ها از پوست صورت، گردن، دست و بازو شروع می شوند. محصولات ضد چروک پوست و استفاده از آن ها سبب می شود روند پیری پوست با بالا رفتن سن سیر نزولی به خود بگیرد و زیبایی شما همچنان پا برجا باشد؛ اما از آنجایی که بسیاری از افراد آشنایی لازم با این دسته از محصولات ندارند به دلیل شرایط زندگی که دارند به سلامتی و زیبایی خود آسیب وارد می کنند.

عوامل ایجاد چین و چروک پوست

علاوه بر عوامل محیطی ژنتیک تاثیر بسیار زیادی بر میزان چین و چروک ها دارد. زیرا ژنتیک ساختار و بافت پوست را تعیین می‌کند. عوامل محیطی شامل نور آفتاب، آلودگی هوا و دود سیگار می شود. با افزایش سن پوست به طور طبیعی شکننده تر می گردد و کلاژن و الاستین آن از بین می رود. هرچه پوست خشک و خشن باشد میزان چین و چروک ها و عمق آن ها بیشتر می شود.

 عوامل ایجاد چین و چروک پوست

علاوه بر چین و چروک هنگامی که چربی لایه زیرین پوست کم می شود موجب افتادگی و شل شدن آن می گردد. قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش روند پیری طبیعی را سرعت می بخشد و دلیل اصلی پیری زودرس پوست است. نور این اشعه بافت همبند پوست شما را تجزیه می کند و بدون بافت همبند انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد.

حرکات و حالت های مختلف صورت در بروز چین و چروک ها تاثیرگذار است. اخم زیاد در ایجاد چین بین دو ابرو و لبخند زیاد در ایجاد خط خنده اثر دارد. با هر حرکت صورت یک شیار در زیر سطح پوست شکل می گیرد که با گذشت زمان این شیارها روی پوست ثابت می شوند.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک پوست

در زیر به بهترین راه‌های پیشگیری از چین و چروک پوست اشاره شده است:

بیشتر بدانید: ماسک صورت مناسب پوست شما کدام است؟ 

پوست خود را از اشعه آفتاب محفوظ نگه دارید.

پوست خود را محافظت کرده و از بروز چین‌های بعدی از طریق محدود کردن زمان سپری شده زیر نور آفتاب پیشگیری کنید و همیشه لباس‌های محافظ پوست مثل کلاه‌های لبه پهن، پیراهن آستین بلند، و عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین مردم نباید در فضای بیرون حتی در اوقات زمستان استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنند.

حتما قبل از خروج از خانه ضدآفتاب بزنید. ضدآفتاب SPF30 و بالاتر مناسب است. ضدآفتاب را سخاوتمندانه مصرف کنید و هر دو ساعت یک بار و نیز پس از شنا یا تعریق استفاده از آن را تجدید کنید و همچنین در هنگام انتخاب محصولات مخصوص پوست  باید آن گروه از این محصولات را انتخاب کنید که در ترکیب آنها ضد آفتاب به کار رفته است.

پوست در آفتاب

از مرطوب کننده استفاده کنید

پوست خشک باعث خشکیدن سلول‌های پوست می‌شود که این می‌تواند به‌بروز زودهنگام چین و چروک در پوست منجر شود. اگرچه مرطوب کننده قادر به از بین بردن چین و چروک نیست، می‌تواند باعث پوشانیدن موقتی شیارها و حفرات ایجاد شده در پوست شده و البته از ایجاد چین و چروک پیشگیری کند.

مرطوب کننده پوست

 

سیگار نکشید

حتی اگر کسی سال‌ها دخانیات مصرف کرده یا سیگاری قهار باشد کماکان با ترک دخانیات می‌توان به بهبود حالت و بافت پوست کمک کرده و از ایجاد چین و چروک بیشتر پیشگیری نماید.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

شواهدی در این مورد وجود دارد که برخی ویتامین‌ها در رژیم غذایی به حفاظت از پوست کمک می‌کنند. در مورد نقش رژیم غذایی به تحقیق بیشتری نیاز است اما خوردن میوه و سبزیجات فراوان نقش مؤثری در این مورد دارد.

درمان چین و چروک پوست

چند گزینه درمانی برای کمک به کاهش چین و چروک یا کمتر جلب توجه کردن آنها وجود دارد.

دارو درمانی

رتینوئیدهای موضعی

رتینوئیدها (مثل تریتینوئین (رینووا، رتین A) و تازاروتن (اویج، تازاروک) ) مشتقات ویتامین A هستند که استفاده از آنها بر روی پوست می‌تواند باعث کاهش چین و چروک، لکه‌ها و ناهمواری پوست شود.

از آنجا که رتینوئیدها می‌توانند سوختگی پوست را افزایش دهند، مردم باید در هنگام استفاده از آنها از ضد آفتاب دارای طیف وسیع استفاده کرده و لباس‌های محافظ در برابر نور آفتاب به تن کنند. رتینوئیدها می‌توانند باعث ایجاد سرخی، خشکی، خارش و سوزش یا احساس مور مور در پوست شوند.

کرم‌های ضد چروک

خیلی از کرم ها و لوسیون های ضد چروک که در فروشگاه ها و داروخانه ها به فروش می رسد ادعا بر کاهش چروک و پیشگیری از بروز چروک و بهبود آسیب های وارده دارد. دستیابی به چنین نتایجی بستگی به مواد موثره موجود در این کرم ها (ترکیبات کرم ضد چروک) و مدت زمان استفاده از آنها دارد. از آنجاییکه کرم های ضد چروک به عنوان دارو طبقه بندی نمی شوند، بنابراین تهیه آنها نیازی به نسخه پزشک نخواهد داشت. اغلب این محصولات تحت ارزیابی های علمی مناسب قرار نگرفته اند و اثربخشی مناسب آنها نیز به اثبات نرسیده است.

باید در نظر داشت مزایای استفاده از کرم های ضد چروک در بهترین حالت در حد متوسط می باشد. همانطور که عنوان شد اثربخشی کرم های ضد چروک بستگی به ترکیبات موثره آنها (ترکیبات کرم ضد چروک) دارد. در ادامه به برخی ترکیبات کرم ضد چروک که استفاده از آنها متداول می باشد همچنین خواص آنها اشاره خواهیم کرد.

کرم ضد چروک

 • رتینول:

رتینول مشتق ویتامین آ می‌باشد که در ترکیبات کرم ضد چروک غیر نسخه ای وجود دارد. این مشتق موجب بازسازی و افزایش تولید کلاژن و کاهش چروک صورت می شود.

 • ویتامین سی

ویتامین سی یک آنتی اکسیدان می باشد که پوست را از عوارض ناشی از آفتاب در امان می‌دارد و در ترکیبات کرم ضد چروک یافت می شود. باید توجه داشت کرم های ضد چروک حاوی ویتامین سی باید در فضای مناسب به دور از هوا و نور خورشید نگهداری شوند.

 • اسیدهای هیدروکسی

آلفا هیدروکسی اسیدها، بتا هیدروکسی اسیدها (سالیسیلیک اسید) و پلی هیدروکسی اسیدها ترکیباتی هستند که به برداشتن لایه بالایی سلول های مرده می انجامند و رشد سلول های جدید را تحریک می کنند و عمدتا به عنوان ترکیبات کرم ضد چروک شناخته می شوند.

 • کوآنزیم Q10

این ترکیب می تواند به کاهش چروک های ریز اطراف چشم ها کمک کند و علاوه بر این پوست را از عوارض آفتاب در امان دارد و از ترکیبات کرم ضد چروک شناخته می شود.

 • پپتیدها

این ترکیبات در محصولاتی به کار می روند که برای بهبود زخم ها، خطوط ناشی از زایمان و چروک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • عصاره چای

عصاره چای سیاه و سبز حاوی ترکیباتی می باشد که دارای خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدان است. عصاره چای سبز از عمده ترین ساختارهایی است که در ترکیبات کرم ضد چروک یافت می شود.

 • عصاره دانه نگور

عصاره دانه انگور دارای خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدان می باشد و علاوه بر این فرایند بهبود زخم را تسریع می کند. عصاره دانه انگور نیز به عنوان ترکیبات کرم ضد چروک شناخته می شود.

 • نیاسینامید

این ترکیب آنتی اکسیدانی بسیار قوی می باشد که با ساختار نیاسین یا ویتامین ب 3 ارتباط دارد. نیاسینامید میزان از دست رفتن آب در پوست را کاهش داده و الاستیسیته پوست را بهبود می بخشد. نیاسینامید نیز از ترکیبات کرم ضد چروک شناخته می شود.

به هنگام خرید و استفاده از محصولات ضد چروک می توانید به فاکتورهای زیر توجه داشته باشید:

 • قیمت: ارتباطی بین قیمت محصول و اثربخشی آن وجود ندارد. بالاتر بودن قیمت محصول ضد چروک به معنی اثربخشی بیشتر آن نسبت به محصولات ارزان تر نمی باشد.
 • دوز پایین: کرم های ضد چروک غیر نسخه ای اغلب حاوی دوز کمتر ترکیبات موثره در مقایسه با محصولات نسخه ای می باشند.
 • تعداد مواد موثره: داده هایی در دست نیست که نشان دهد افزودن دو یا سه ماده موثره همزمان با هم در یک محصول می تواند اثربخشی آن را چند برابر کند.
 • مصرف روزانه: شما احتمالا باید بیش از یک یا دو بار در روز و برای هفته های طولانی به مصرف محصول ضد چروک ادامه دهید تا شاهد برخی تغییرات در پوست خود باشید.
 • عوارض جانبی: برخی محصولات ضد چروک سبب تحریک، بروز راش، التهاب و قرمز شدن پوست می شود. قبل استفاده از محصول دستورالعمل آن را به دقت بخوانید تا احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد. و از طرز استفاده کرم ضد چروک آگاه شوید.
 • تفاوت های فردی: اگر یک محصول روی فردی تاثیرات مناسبی را نشان می دهد این بدان معنی نخواهد بود که استفاده از همان محصول تاثیرات مشابهی را برای شما در پی داشته باشد. یک محصول نمی تواند تاثیرات کاملا یکسانی را در همه افراد به دنبال داشته باشد.

متخصص پوست یا درماتولوژیست می تواند در تنظیم برنامه مراقبت پوستی شما را یاری کند.

متخصص پوست ابتدا نوع پوست شما را ارزیابی کرده و بر اساس شرایط پوستی فرد، محصولات موثرتری را برای او پیشنهاد می کند. اگر شما به دنبال دریافت نتایج چشم گیرتری باشید در آن صورت متخصص پوست از کرم های نسخه ای و گزینه های دیگری مانند تزریق بوتاکس و تزریق چربی برای رفع چروک ها بهره خواهد برد.

اقدامات جراحی و سایر تکنیک ها

طیفی از تکنیک‌های بازسازی پوست، تزریق، فیلرها و اقدامات جراحی برای کاهش چین و چروک در دسترس است. هر یک از این درمان‌ها نتایج و عوارض جانبی بالقوه خود را دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که استفاده از درمان ترکیبی می‌تواند رضایت‌بخش‌ترین نتایج را به دنبال داشته باشد.

درمان های لیزر، منبع نوری و رادیوفرکانسی

در چین و چروک یک اشعه لیزر لایۀ خارجی پوست (اپیدرمیس) را از بین می‌برد و لایه زیرین پوست (درمیس) را گرم می‌کند. این باعث تحریک رشد فیبرهای کلاژن جدید می‌شود. وقتی زخم‌ها التیام پیدا می‌کنند، پوست هموارتر و محکم‌تری شکل می‌گیرد.

التیام کامل در این عمل ممکن است به چندین ماه وقت نیاز داشته باشد. خطرات عمل مزبور شامل بروز جای زخم و روشن یا تیره شدن رنگ پوست است. از مهمترین دستگاه های لیزر پوست برای جوانسازی صورت می توان به لیزر فرکشنال و اندولیفت اشاره کرد.

تکنیک‌های دیگر لیزر زمان التیام پوست و خطرات مرتبط به آن را کاهش داده‌اند. این نوع عمل لیزر برای مردم دچار چین و چروک متوسط بهتر است زیر نتایج حاصل از عمل چندان محسوس نیست.

همچنین دستگاهی در دسترس است که برای درمان چین و چروک به جای نور از امواج رادیویی استفاده می‌کند،  که این باعث ایجاد سفتی خفیف تا متوسط در مورد پوست می‌شود. از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه هایفو اشاره کرد. هایفوتراپی صورت از جدیدترین تکنیک های جوانسازی پوست است که اخیرا طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

لایه برداری با مواد شیمیایی

پزشک از یک اسید برای نواحی آسیب دیده پوست استفاده می‏کند که لایه بردای پوست نامیده می شود. به این صورت که یک لایه از پوست را سوزانده و لکه‌ها و حفرات مربوط به بالا رفتن سن و همچنین چین‌ و چروک‌ها را برطرف می‌کند. بسته به عمق لایه‌برداری پوست فرد ممکن است پیش از مشاهدۀ تفاوت به چند بار انجام عمل مزبور نیاز داشته باشد. سرخی پوست ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا می‌کند.

درم ابریژن

این عمل که درماپلانینگ نیز نامیده می‌شود شامل سمباده‌کاری لایه سطحی پوست با استفاده از یک فرچه گردان است. عمل مزبور باعث جدا شدن سطح پوست شده و به جای آن یک لایه جدید پوست رشد می‌کند.

سرخی، خراشیدگی و ورم به طور معمول تا چند هفته ادامه پیدا می‌کنند. ممکن است مشاهده نتایج کامل این اقدام پزشکی به چند ماه وقت نیاز داشته باشد.

میکرودرم ابریژن

همانند درمابراسیون این تکنیک فقط به برداشتن یک لایه سطحی پوست اقدام می‌کند. برای رسیدن به نتیجه در مورد این تکنیک معمولاً به جلسات درمانی متعدد نیاز است.

فرد ممکن است پس از اقدام به میکرودرم ابریژن متحمل سرخی یا احساس سوزن سوزن شدن جزئی در نواحی مورد درمان شود. میکرودرم ابریژن با نتایج خفیف و موقتی همراه است.

سم بوتولینوم نوع A یا بوتاکس

وقتی بوتاکس در مقادیر اندک درون عضلاتی خاص تزریق شود، مانع از بروز انقباض در عضلات می‌شود. وقتی امکان سفت شدن برای عضلات وجود نداشته باشد سطح پوست هموارتر و با چین و چروپوست هنوز  کمتر به نظر خواهد رسید.

پس با این اوصاف بهتر است که از زمانی که  پوست هنوز جوانیش را از دست نداده و کلاژن سازی آن متوقف نشده مراقبت را شروع کرده و روتین های پوستی را رعایت کنیم تا هرگز نیاز به اقدامات جراحی و … نداشته باشیم.

از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید سپاسگزاریم.