بسیاری از خانم ها برای اینکه از شر سوختگی های بعد از دکلره کردن مو خلاص شوند به دنبال استفاده از روش های کم ضررتر هستند. دکلره نزد ایرانیان پر طرفدار است. معمولاً در مراسم و مناسبت های مختلف خانم ها سعی میکنند با دکلره موهای خود را به پایه دلخواه که معمولاً پایه های روشن 8 الی 10 می باشد برسانند. پس از آن رنگ مو مورد نظر را روی موهای خود قرار بدهند. در اکثر اوقات عمل دکلره با پودر دکلره انجام می شود. اما با تولید و فروش محصول جدید آرایشی به نام دکو کرم DECO CREAM کرم دکلره برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که این کرم چیست و چه کاربردی دارد؟ و تفاوت ها و مزیت های آن نسبت به پودر دکلره چیست؟ پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا به جواب این سوال ها برسیم.

رنگ مو

پودر دکلره چیست؟

پودر دکلره که رایج ترین روش دکلراسیون است با ترکیب اکسیدان نمره ۲ یا ۳ کاربرد دارند. بعد از ترکیب کردن اکسیدان و پودر و درست شدن مایع خمیری نسبتاً سفت، آن را روی موها قرار می دهند. پس از زمانی بین 30 الی 45 دقیقه رنگ موهای اصلی را از بین برده و موها را به پایه ای روشن تبدیل میکند.

درباره کرم مو و تفاوت آن با ماسک مو بیشتر بدانید.

مو چگونه روشن می‌شود؟

میزان روشنی مو اساسا به نوع پیگمنت‌ها و طیف پیگمنت‌های مو‌ بستگی دارد، یعنی بسیاری از موها وقتی  که دکلره به آن‌ها وارد می شود، از خود رنگ هایی با طیف نارنجی، قرمز یا زرد بر جای میگذارند و همین طیف‌ها در رنگ موی روشن بسیار مشهود است؛ باقی ماندن انواع طیف رنگی، در رنگ مو، مشکلی است که اغلب کسانی که موهای خود را رنگ می کنند با آن دست به گریبانند، فرقی هم نمی کند که دارای موهایی تیره و یا روشن باشید، حال برای اینکه رنگ مو، روی موهای شما بنشیند به مقداری اکسیدان احتیاج دارید، اما مشکل از جایی شروع می شود که شما می خواهید موهای خود را بیش از ۵ درجه روشن کنید و باید از اکسیدان شماره ۳ یا ۱۲% استفاده کنید سپس، آن را با پودر دکلره مخلوط کنید تا رنگ موی شما بیش از ۵ درجه باز شود.

مو چگونه روشن می‌شود؟

چرا پودر دکلره به مو آسیب می زند؟

اما باز کردن رنگ مو با اکسیدان قوی شماره ۳ و پودر دکلره، باعث آسیب های جبران ناپذیری به مو می شود، زیرا این مواد حاوی آمونیاک بوده واساسا تارهای مو، بخصوص ریشه مو را فرسوده می کند، که برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است که ازروش زیر استفاده نمایید. شما برای این که روشنی مو را به پایه ۷ تا ۱۲ برسانید و رنگ موهای خود را بین رنگ های زرد روشن تا استخوانی پلاتینه مبدل نمایید، هرگز نباید از پودر دکلره و اکسیدان قوی به مدت زیادی روی سر خود استفاده نمایید، بلکه بعد از این که رنگ مو را به پایه ۴ تا ۵، با روش مخلوط اکسیدان و پودر دکلره رساندید، باید یک استراحت کوتاه به مو بدهید سپس با کرم دکلره به روشن کردن موی خود بپردازید .

دکوکرم یا کرم دکلره چیست؟

دکو کرم یا کرم دکلره مو محصولی است که با هدف روشن کردن مو ها استفاده می شود. اما برخلاف پودر دکلره این محصول حالت کرمی دارد و از نظر شکل ظاهری شبیه به رنگ مو است. دکو کرم همان مواد دکلره است که به دلیل وجود مقداری روغن در آن عملکرد تخلیه پیگمنت کند‌تر از پودر انجام می گیرد. به همین دلیل آسیب کمتری به موها می زند و برای موهای ضعیف مناسب تر است.

مزایای دکو کرم به نسبت پودر دکلره

عمل دکلره با پودر معمولاً باعث آسیب به بافت مو می شود و به پوست سر نیز آسیب می رساند. برای همین بسیاری از خانم ها از دکلره استفاده نمی کنند. اما دکو کرم با خاصیت های پودر دکلره محصولی است که آسیب های کمتری به مو می رساند و موها را تا پایه 6 یا 7 روشن می کند. به دکو کرم دکلره ضعیف نیز گفته می شود. به دلیل آن که قدرت و نفوذ دکلره سنتی را ندارد. همچنین استفاده از روغن ها و الکل های چرب در دکو کرم موجب نرمی مو شده و وزی و تخریب بافت مو را به دنبال ندارد. دکو کرم‌ها از روغن‌های متفاوتی مانند روغن آرگان یا روغن جوجوبا و همچنین الکل های چرب تشکیل شده اند که موها را تقویت کرده و در خوش حالت شدن و استحکام ریشه مو تاثیر می‌گذارند و موها رابه سمت نرم شدن نیز سوق می‌دهند.

برای روشن کردن موهای نازک و ضعیف انتخاب بسیار مناسبی است و میتوان تمام تکنیک های رنگ مو از بالیاژ تا آمبره و … را به راحتی با آن انجام داد بدون اینکه به مو آسیبی برسد.
آسیب شیمیایی و محیطی کمتری برای آرایشگری و مراجع در بر دارد چون گرد و غبار ندارد و ریه را اذیت نمیکند.

دکوکرم برای موی سفید

چرا باید برای موهای سفید از دکوکرم استفاده کنیم؟ دکوکرم برای گرفتن سفیدی موها بسیار کاربرد دارد. موی سفید به خاطر از دست دادن سلامت طبیعی مو، با تأخیر رنگ میگیرد. بنابرین اگر میخواهید موهایتان رنگ روشن بگیرند، باید از این کرم استفاده کنید. درضمن اگر حداقل ۲۵٪ از موهایتان سفید شده ، این دکوکرم پیشنهاد میشود. به خاطر اینکه این رنگ به آسانی داخل مو رسوخ کرده و فلس مو را باز می کند و سبب رنگ پذیری راحت تر موهای سفید می شود.

روش استفاده از دکو کرم

روش استفاده از کرم دکوکرم همانند پودر دکلره است.

  • کرم را به نسبت ۱ به ۱ با اکسیدان ترکیب کنید.
  • قدرت روشن کنندگی دکو کرم تا ۶ الی ۷ لول بسته به ضخامت مو است.
  • برای روشن کردن مو تا ۲ الی ۳ پایه از اکسیدان ۹% استفاده کنید.
  • برای رفتن به پایه های بالاتر از اکسیدان ۳۰% و ۴۰% استفاده کنید.
  • برای ریشه گیری مو از ترکیب دکوکرم با اکسیدان ۶% استفاده کنید.

مدت زمان کار با کرم دکلره روی مو حداکثر تا ۶۰ دقیقه است و مدت زمان آماده شدن و ماندگاری کرم دکلره حداکثر ۳۰ دقیقه است و بعد از این زمان به مرور واکنش شیمیایی با اکسیدان به وجود نمی آید و دکو کرم خاصیت خود را از دست میدهد ( همین نکته برای پودر دکلره هم صادق است.

دکوکرم برای موی سفید

نکات مهم در استفاده از دکو کرم

  1.  قبل از استفاده حداقل ۴۸ ساعت حمام نکرده باشید تا منابع طبیعی از چربی پوست سر تان را از دست ندهید.
  2.  بهتر است ساقه و ریشه مو  در دو مرحله مجزا به مخلوط دکوکرم آغشته شوند زیرا به دلیل گرمای کف سر معمولا ریشه موها زودتر رنگ باز می شوند.
  3. و به پایه مورد نظر ما می رسند پس بهتر است ابتدا ساقه ها رو تا دوسانت مانده به ریشه به مخلوط آغشته کنیم .
  4. از زمانی که اکسیدان را با دکوکرم یا پودر دکلره مخلوط می کنید تنها تا ۳۰ دقیقه این مواد با هم واکنش شیمیایی دارند.

(اگر موهای بلندی دارید بهتر است در دو مرحله مجزا مخلوط روشن کننده خود را آماده کنید).

در نتیجه برای اینکه بتوانیم به پایه رنگ موی مورد نظر خود برسیم بدون آنکه به موهای خود آسیب بزنیم بهتر است از کرم دکلره یا دکوکرم غافل نشویم.

امیدواریم خواندن این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.