کراتینه مو یکی از روش‌های رایج صاف کردن مو و برطرف کردن وز موها است که اصطلاحاً به آن صاف کننده معجزه گر می‌گویند. کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن است باعث صاف شدن و درخشندگی موها می‌شود. در اشخاصی که دارای موی فر و وز هستند، قرار دادن مواد کراتینه به مقدار کافی بر روی موها سبب نرم شدن موهایشان می‌شود.

با استفاده از کراتین می‌توان موهای فر را برای مدتی صاف و براق نگه داشت. اغلب مردم بر این باورند که کراتینه کردن موها باعث صاف شدن موها می شود، در صورتی که این یک باور اشتباه است. در اصل با کراتینه مو، محلولی وارد موها شده که باعث ترکیب کراتینه با موها شده و سبب ترمیم کوتیکول مو می‌شود. در اصل کراتینه مو باعث کاهش وز مو و براق شدن موها شده ولی به صورت مستقیم سبب صاف شدن موها نمی‌شود.

برای آشنا شدن با روش‌های کراتینه مو و پاسخ به تمامی سوالات خود پیرامون کراتینه کردن با ما همراه باشید.

کراتین چیست؟

کراتین (keratinتوسط کراتینوسیت ها که سلول های زنده ای هستند ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن را تشکیل می‌دهند، این سلول ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت می کنند و نهایتاً دچار مرگ شده و لایه ی محافظ را تشکیل می دهند و هزاران هزار سلول های کراتینوسیت ها همه روزه دچار ریزش می شوند، آسیب لایه خارجی کراتین می تواند، پوست، مو یا ناخن را بیمار کند.

انواع کراتینه مو

کراتینه صافی و احیاء کننده

با استفاده از این روش کراتین‌ها سبب ترمیم موهای آسیب دیده و کراتین‌های از دست رفته شده و موها را تقویت می‌کند. کراتین احیاء به وسیله فویل بر روی موها قرار گرفته و پس از آن موها را همراه با کراتین موجود بر روی آن اتو می کنیم. به طور کلی می توان عنوان کرد هر فرد با اولین استفاده از کراتین می تواند تا 28 درصد موها را احیا کرده و سبب بازگرداندن رطوبت به موها شود و با تکرار این کار می توان تا 40 درصد موها را احیا کرد.

به کار گیری کراتین احیاء به همراه شامپوها، سرم‌های مکمل و نرم کننده‌ها باعث از بین رفتن آسیب‌های ناشی از خشک شدن مو در اثر استفاده مکرر از رنگ های شیمیایی، و سوختن مو به خاطر دکلره کردن شده و مو به صورت کامل احیاء می‌شود. در اصل می‌توان گفت میزان اثرات این مواد به کمپانی تولید کننده این مواد بستگی دارد. در اینجا برای اینکه بدونید چرا باید از سرم مو استفاده کنیم مطالعه کنید.

برخی از مواد 50 درصد صافی و 50 درصد احیاء دارند، برخی 80 درصد احیاء و 20 درصد صافی دارند و برخی نیز 50 درصد احیاء و 50 درصد صاف کننده می‌باشند. نوع مواد مصرفی به موهای شخص بستگی داشته و با توجه به نیاز مو و درصد مورد نیاز برای احیاء و یا صافی مو تعیین می‌شوند

کراتینه صاف کننده

نوع دیگری از کراتینه وجود دارد که باعث صاف شدن موها می‌شود. این نوع کراتینه وز و فر موها را از بین برده و موهای صاف و براق به شما می‌بخشد. کراتین صاف کننده فقط از فرمالدهید تشکیل شده و دارای احیاء بسیار کمی است. این نوع کراتینه تنها برای موهایی استفاده می شود که هیچ گونه آسیبی ندیده باشد و هدف اصلی از استفاده از این مواد صاف کردن مو می‌باشد. در صورتی که برای موهای بسیار آسیب‌دیده به کار برده شود می‌تواند باعث سوختن موها شود. بنابراین قبل از استفاده از این نوع کراتین باید با متخصص مورد نظر خود مشورت نمایید.

روش کراتینه مو حرفه ای

در این روش پیوند‌های پیچیده مو به وسیله کراتین کردن مو شکسته شده و موجب صافی و درخشندگی موهای شما می‌شود. ماندگاری کراتین در افراد مختلف متفاوت بوده و معمولا بین 3 الی 6 ماه است.

برای انجام کراتین در آرایشگاه و یا سالن‌های مخصوص کراتین بعد از تمیز کردن و شستن موهای شما ،موهای شما را صاف کرده و سپس متخصص کار کراتینه از فرمولاسیون متناسب با مو های شما برای صافی استفاده می‌کنند. همراه با قرار دادن مواد کراتینه بر روی موهای شما به وسیله یک اتو گرما داده می‌شود، این گرما باعث می‌شود اثر صاف کننده فعال شود.

بسته به اندازه موهای شما و همچنین نوع مواد مصرفی برای کراتین، ممکن است فرایند کراتینه مو 90 دقیقه و یا کمی بیشتر طول می‌کشد.

اگر چه کراتینه کردن مو موجب صافی مو می‌شود اما دلیل این صافی تنها وجود کراتین نیست؛ در واقع وجود مواد شیمیایی مثل فرمالدهید، کلیکوکسیک اسید فرمالدهید است که موجب صافی موهای شما می‌شود. تا حدود زیادی دلیل وجود فرمالدهید باعث نتایج چشمگیر کراتینه در صافی مو است .

بایدها و نبایدهای بعد از کراتینه مو

  • بعد از کراتینه کردن مو تا 72 ساعت از شست و شوی موهای خود اجتناب کنید. بعد از کراتینه مو، آبکشی مو رطوبت داخل بافت مو از بین برده و باعث خشکی مو می‌شود.
  • به مدت 72 ساعت بعد از کراتینه کردن موهای شما در درجه بالایی از شکنندگی هستند، پس حد الامکان از بستن موهای خود به وسیله سنجاق و گیره بپرهیزید.
  • تا جایی که امکان دارد تعداد دفعات حمام رفتن را کاهش دهید. بعد از هر بار حمام ابتدا با حوله و سپس از سشوار ملایم برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید.
  • تا جایی که ممکن است از اتوهای داغ و براشینگ حرفه ای بپرهیزید؛ چرا که گرمای بسیار زیاد باعث آزاد سازی ذرات ریز گاز فرمالدهید می‌شود.
  • از ماسک مو، شامپو و در کل از محصولات مناسب موهای کراتین شده استفاده کنید.
  • کمتر به استخر بروید. آب استخر به دلیل وجود کلر باعث کاهش زمان ماندگاری کراتین بر روی موهای شما می‌شود.

در این بخش به تعدادی از سوالات متداول درباره کراتینه مو پاسخ می‌دهیم:

آیا کراتین موهای مجعد و فر را کاملاً صاف می‌کند؟

واقعیت این است که خیر، کاملاً صاف نمی‌کند، اگر شما موهایتان آسیب دیدگی ندارد به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای کراتین از صاف کننده دائم استفاده کنید که خاصیت صاف کنندگی اش بیشتر و دائمی تر است. البته اگر موهای شما خیلی فر است باید ریشه ی موهای خود را هر ۳ ماه یکبار صاف کنید تا موهایتان یک دست بماند چرا که موهای جدیدی که رشد می کنند طبیعتاً صاف نخواهند بود و باید صاف شوند.


آیا کراتینه کردن مو در منزل امکان‌پذیر است؟

اگر مواد و تجهیزات کار فراهم باشد، هیچ‌گونه محدودیتی در مورد مکان اجرای کراتینه مو وجود ندارد. اما مهارت فرد در اجرای آن مهم است. نحوه‌ی اجرا به صورتی است که باید فرد ماهر و متخصصی مسئول آن شود و خودتان نمی‌توانید روی موهای خود آن را اجرا کنید.

مواد کراتینه مو باید در فاصله 1 یا 2 سانتی‌متر از ریشه‌، تمام موها را آغشته کنند. برای این‌که بخشی از موها جا نماند بهتر است فرد دیگری این کار را انجام دهد. همچنین لازم است موها در دسته‌بندی‌های کوچک‌تری از هم جدا و همزمان اتو و شانه شوند.

وسایلی که برای این کار مورد نیاز است شامل اتوی مو، محلول کراتین، شامپوی ویژه‌ی موهای آسیب دیده، سرم احیای مو و در برخی موارد بسته به نوع مواد مصرفی عینک محافظ چشم‌ها، ماسک و دستکش نیاز است.


ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟

ماندگاری کراتینه موها در بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی افراد همان طور که انتظار دارند ماه‌ها موهایشان لخت و صاف باقی می‌مانند. ولی برخی از افراد نیز پس از گذشت چند هفته از کراتینه موها به حالت قبل باز می‌گردد. به طور کلی می‌توان عنوان کرد که ماندگاری کراتینه مو به عوامل زیادی به خصوص مواد مصرفی و نوع موهای شما بستگی دارد.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو چگونه است؟

زمانی که کراتینه موها را توسط آرایشگر ماهر خود با مواد درجه یک انجام دادید، این پایان کار نیست. برای حفاظت موهای درخشان خود باید مراقبت‌هایی نیز انجام دهید. ماندگاری کراتینه بین 3 تا 6 ماه برای هر شخصی با توجه به ساختار مو متفاوت است. این مراقبت‌ها هرچقدر بهتر و اصولی‌تر انجام شود، کراتینه موهای شما دوام بیشتری خواهد داشت.

کراتین کردن مو شما را در آرایش مو و رنگ کردن آن محدود نمی‌کند؛ اما لازم است مراقبت‌های بیشتری به خصوص روزهای اول از موهای خود داشته باشید تا این نتیجه زیبا را تا مدت‌ها داشته باشید. بهترین کار این است که از آرایشگر خود نحوه شستشو را بپرسید؛ چون این موضوع بستگی به مواد کراتینه روی موهای شما دارد. اما به طور معمول بعد از کراتین مو به مدت 2 الی 3 روز از شستشوی موهای خود پرهیز کنید. با این کار مواد کراتینه به خوبی روی موهای شما می‌نشیند.

همچنین از شامپو و ماسک ویژه کراتینه استفاده کنید. با آرایشگر خود مشورت کنید. بسیاری از آرایشگاه‌ها معمولا خود این محصولات را برای فروش به مشتریان در اختیار دارند. شامپوهای کراتینه حاوی پروتئین جهت حفظ ساختار مو، درخشندگی مو و جلوگیری از وز شدن مو می‌شوند.

برای شستشو با شامپو کراتینه بهتر است فقط یکبار از شامپو استفاده کنید و بعد از آن مقداری از ماسک موی کراتینه را بر روی ساقه مو پخش کنید و اجازه دهید حدود 3 دقیقه روی موها بماند و سپس به آرامی شستشو دهید.

یک توصیه مفید و کلی این است که تا حد ممکن میزان شستشوی موها را کاهش دهید. شستشوی مداوم موها باعث می‌شود عمر کراتینه موها کمتر شود.

نگران کثیف شدن موهای خود نباشید؛ قبل از مراجعه به آرایشگاه موهای خود را بشویید، با این کار هم موهای‌تان تمیز می‌شود و هم آماده جذب کراتین می‌شود. البته ممکن است آرایشگرتان خود این کار را انجام دهد.

با تشکر از شما خواننده عزیز که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. شما می‌توانید سوالات خود پیرامون کراتینه کردن مو را در بخش نظرات از ما بپرسید. متخصصین ما در زیبالی، در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.