حتما برای شما هم پیش آمده که پس از رنگ کردن موهایتان و با گذشت زمان و چندین بار شستشو، رنگ مویی که انتخاب کرده بودید به سمت کدر شدن برود و کم کم تناژهای ناخواسته مثل زردی روی موهایتان نمایان شود. اما در این مواقع چاره چیست؟ چگونه می‌توان زیبایی اولیه موها را به دست آورد؟ بله با رنگساژ مو !

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا تکنیک‌های رنگساژ کردن مو را از پایه آموزش ببینید تا همواره موهایی براق و خو رنگ داشته باشید.بعد از مطالعه این مطلب می‌توانید مانند یک حرفه ای موهایتان را رنگساژ کنید.

رنگساژ مو چیست؟

رنگساژ مو عملیات ترمیم دوباره رنگ مو است که مو را به زیبایی روز اولش باز می‌گرداند. هنگامی که موها را رنگ و مش می کنیم در روزهای ابتدایی بسیار زیبا و درخشان هستند اما پس از هربار شستشو درخشندگی موها کمتر می‌شود. با رنگساژ کردن می توان موها را به حالت اولیه خود بازگرداند.

درواقع رنگساژ مو جهت ترمیم موهایی که براقی و خوش رنگی خود را از دست داده اند مناسب است

.

فرق رنگساژ مو با رنگ مو

ترکیب مواد رنگ مو و رنگساژ مو، هر دو به یک صورت انجام می‌شود. یعنی برای هر دو مورد از رنگ و اکسیدان استفاده می شود. رنگ مو غلیظ تر از رنگساژ بوده و زمان بیشتری باید روی مو باید بماند. اما رنگساژ رنگ مویی ضعیف و بسیار رقیق بوده و در کمترین زمان موی سر رنگ گرفته و شسته می‌شود. در رنگساژ اطمینان دارید که آسیبی به موها نمی‌رسد.

آیا رنگساژ به موها آسیب می‌زند؟

در حقیقت رنگساژها همان رنگ موی ضعیف شده با اندازه مناسبی آب هستند که روی موهای هایلات شده یا دکلره شده قرار می‌گیرند و به دلیل فرمول ضعیف آسیب بسیار کم تری به موها وارد می کنند.

با استفاده کردن از رنگساژ مو این امکان را دارید که هرچند وقت یکبار در رنگ موهایتان تنوع جذاب ایجاد کرده و براق بودن و شفافیت رنگ موهای فعلی‌تان را افزایش دهید.

رنگساژ مو ترکیب ضعیفی از رنگ مو است. به همین دلیل این ترکیب رنگ، به موها آسیبی نمی رساند. رنگساژ را می توانید هر چند وقت یکبار برای زیبایی و شفافیت موهایتان استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که برای موها عوارضی ندارد. در اینجا درباره اینکه چرا باید از سرم مو استفاده کنیم و چه خواصی داره بیشتر مطالعه کنید.

چه زمانی از رنگ مو و چه زمانی از رنگساژ استفاده ‌کنیم؟

رنگ مو را به جهت اینکه موهایمان کلاً از پایه رنگش تغییر کند و کاملاً به ساقه مو نفوذ کند استفاده می‌کنیم. رنگ مو را برای اینکه مو چند درجه تیره و چند درجه روشن شود استفاده می کنیم. رنگ مو معمولاً طبق دستورالعمل سازنده و به نسبت مساوی با اکسیدان ترکیب می شوند و غلیظ است.

رنگساژ مو برای ترمیم موهایی که قبلاً رنگ شده و درخشش و شفافیت خود را از دست داده استفاده می شود. در واقع رنگساژ مجدداً موها را براق و شاداب می کند. برای رقیق بودن رنگساژ معمولا به نسبت 3 به یک یا 4 به 1 آماده می شود. رنگساژ برای به وجود آمدن رفله و هاله ای خوش رنگ بر روی موها انجام می‌شود. به همین دلیل مدت زمان کمتری نیاز دارد تا روی موها بماند. رنگساژ مو را بر خلاف رنگ مو، باید روی موی خیس و نم دار بزنیم و مدت زمان آن از 10 دقیقه تا 15 دقیقه با توجه به رنگ مورد دلخواه تنظیم کنیم

.

انواع رنگساژ مو

رنگساژها در دو حالت موقت و نیمه دائم وجود دارند که نوع اول آن نسبت به نوع دوم ماندگاری بیشتری دارد و به شکل واریاسون و ژل‌های رنگی قابل دسترسی هستند.

رنگساژ موقت

رنگساژ موقت که به صورت ژل و شامپوهای رنگی، اسپری و موس قابل تهیه بوده و نحوه استفاده از آنها نیز بسیار آسان است.

رنگساژ های موقت به صورت شامپو و ژل‌های رنگی و اسپری می‌توانید تهیه کنید.
جهت خنثی کردن تناژ رنگ سبزی، قرمزی و .. در رنگساژ می‌توان از واریاسیون استفاده کرد. واریاسیون رنگ‌های فانتزی و متنوعی نیز دارد که می‌توان بر روی موهای دکلره شده استفاده کرد.

رنگساژ نیمه دائم

نوع نیمه دائم رنگساژ طول عمر بیشتر و تقریبا سه هفته‌ای داشته و به صورت ژل‌های رنگی و واریاسیون قابل تهیه می‌باشد.

این نوع رنگساژ مو بسته به پایه دکلره مو، غلظت، رنگ و نوع رنگ موی فعلی شما انتخاب می‌شوند.

آموزش ساخت رنگساژ مو

رنگساژ باید خیلی رقیق تر از رنگ معمولی درست شود. در واقع یک چهارم از رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و با اکسیدان ترکیب می‌کنیم و به همان اندازه باید آب به ترکیب رنگ واکسیدان اضافه شود. سپس ترکیب رنگ را روی موهایتان بگذارید و پس از 10 الی 15 دقیقه بشویید. البته اگر برای موی هایلایت شده می‌خواهید رنگساژ انجام دهید، توجه داشته باشید در چند دقیقه خیلی کوتاه موها رنگ می‌گیرد. (شاید به اندازه چند دقیقه مانند شامپو زدن به موها باشد).
برای رنگساژ روی موهایی که دکلره شده، باید مدام موها را چک کنید. زیرا موی دکلره خیلی سریع رنگ می‌گیرد و باید مو آبکشی شود. توجه داشته باشید رنگساژ را باید روی موهای نم دار انجام دهیم

.

رنگساژ با واریاسیون

اگر به دنبال ایجاد تنوع و جذابیت در رنگ موی خود هستید همیشه نیازی نیست از رنگساژ استفاده کنید.

برای مثال شما می‌توانید مقدار کافی از اکسیدان با درجه متناسب با جنس و رنگ موی خود را با 1 الی 10 سانتی‌متر از واریاسیون ترکیب نموده و بر روی موهای خود قرار دهید.

واریاسیون‌ها اگرچه طول عمر کوتاهی دارند، اما در رنگ‌هایی جذاب و فانتزی عرضه شده و برای افرادی که به دنبال یک تنوع کوتاه مدت هستند، گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شوند.

برای واریاسیون کردن می‌توانید با در نظر گرفتن پایه رنگ مو مورد نظر و همچنین حجم و بلندی موهای خود، یک الی ده سانتی‌متر از واریاسیون را با رنگ موی دلخواه خود ترکیب کرده و بر روی موهای خود قرار دهید.

رنگساژ با شامپو

اگر قصد رنگساژ کردن مو را دارید نیز با ترکیب کردن واریاسیون با مقداری شامپو می‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر می‌خواهید موهای رنگ شده خود که هنوز ریشه آنها رشد نکرده را به پایه دلخواه خود برسانید، باید مقدار کافی از واریاسیون را با تقریبا سه قاشق غذاخوری اکسیدان ترکیب کرده و برای افزایش شفافیت رنگ، یک الی دو قطره شامپو را به مخلوط اضافه کنید.

ترکیب بدست آمده را بر روی موهای خیس قرار داده و در نهایت پس از تقریبا ۲۰ دقیقه، موهای خود را به خوبی آبکشی کنید.

افرادی که موهایشان را مش یا هایلایت کرده‌اند هنگام استفاده از واریاسیون به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به مو، بهتر است واریاسیون را با مقدار کمی شامپو ترکیب کنند.

ترکیب بدست آمده باید بر روی موهای خیس قرار گرفته و سپس شسته شود.

در صورتی که ریشه موهای رنگ یا هایلایت شده چند سانتی‌متر رشد کرده‌اند، بهتر است واریاسیون را با رنگ دلخواه خود ترکیب نموده و سپس بر روی قسمت ریشه و سایر قسمت‌های مدنظر موهایتان قرار دهید. دقت کنید که در این روش موها باید خشک باشند و پس از 30 الی 45 دقیقه باید موهای خود را به همراه واریاسیون شانه زده و مجددا ده دقیقه صبر نموده و در نهایت آبکشی کنید.

چه نکاتی را باید هنگام رنگ کردن مو در نظر گرفت:

 • اگر موها تارهای سفید دارند اول از قسمت جلوی سر شروع به رنگ کردن کنید.

 • اگر در موهای شما «ساقه» روشن تر از «ریشه» است، اول ساقه موها را رنگ کنید، بعد ریشه را.
 • پس از اتمام رنگ کردن، اگر جنس موها زبر و خشن و تارهای سفید زیاد باشد از کلاه پلاستیکی استفاده نکنید.
 • اگر می خواهید موهای طبیعی خود را برای اولین بار یک یا دو درجه روشن‌تر کنید، رنگ را با اکسیدان شماره 2 مخلوط کنید و طرز رنگ زدن از ساقه و پشت سر است.
 • مواد دکلره و رنگ‌ها همیشه باید در ظروف غیرفلزی ریخته شوند و از به کار بردن شانه، برس و کاسه فلزی خودداری نمایید.
 • قبل از رنگ آمیزی و دکلره، دور صورت، گردن و گوش‌ها را چرب کنی تا پوستتان رنگی نشود.
 • بعد از دکلره و رنگ کردن موها، سشوار بکشید.
 • از استفاده از مواد شیمیایی روی پوست که سوزش یا زخم یا ناراحتی دارد خودداری کنید.
 • حجم اکسیدان نباید از آنچه توصیه شده بیشتر شود.

بعد از ترکیب رنگ مو و اکسیدان چقدر فرصت داریم رنگ را روی موهایمان بگذاریم که رنگ خراب نشود؟

از زمانی که رنگ مو با اکسیدان ترکیب می شود 5 الی 10 دقیقه بعد واکنش شیمیایی بین رنگ و اکسیدان شروع می شود و اگر در این فاصله رنگ را روی موها بگذاریم این واکنش روی موها انجام می شود. از 30 الی 40 دقیقه فرصت دارید رنگ را روی موهایتان بگذارید چنانچه رنگ را دیرتر از این زمان بگذارید رنگ مو دیگر خاصیتش را از دست می دهد. شاید موهایتان رنگ بگیرد ولی تاثیر اولیه را روی موهای شما ندارد. چنانچه موهای بلندی دارید برای اینکه خاصیت رنگ از دست نرود با توجه به مصرف رنگ مرحله به مرحله رنگ مو را درست کنید.

تاثیر زمان بر روی تیره یا روشن شدن رنگ و رنگساژ مو

توجه داشته باشید فقط باید به دستوری که رنگ مو داده است عمل کنید. اگر در دستورالعمل رنگ مو گفته شده 30 دقیقه تا یک ساعت، یعنی رنگ مو فقط به این اندازه روی موهای شما کار می‌کند و بعد از آن نه تنها هیچ کاری روی موهای شما انجام نمی‌دهد بلکه موی شما آسیب جدی می‌بیند

.

فرمول چند رنگساژ مو متداول و پر‌طرفدار

 •  رنگساژ نقره‌ای یخی

برای این رنگساژ باید مو‌ها را به آخرین درجه دکلره برسانید. رنگ بلوند نقره‌ای C.9 (ده سانت) + واریاسیون نقره‌ای 0.22(3 سانت) + واریاسیون خاکستری (3 سانت) + اکسیدان نمره 1 (300 سی سی)

 •  رنگساژ آبی یخی

این رنگساژ مو کاملا همانند رنگساژ نقره‌ای است با این تفاوت که از واریاسیون آبی (E ۱۴) و کمی اکسیدان شماره 2 استفاده می‌شود.

 •  رنگساژ طلایی

رنگ G.9طلایی (10 سانت) + 1 قرص + اکسیدان شماره 1 (30 الی 50 سانت)، بر روی پایه 9.

 •  رنگساژ زیتونی

برای رنگساژ مو زیتونی از رنگ موی M10 به اضافه 3 سانت واریاسیون سبز (E 17) و کمی اکسیدان شماره 2 استفاده کنید؛ و یا رنگM8 یا همان زیتونی 8.9 (10 سانت) + اکسیدان شماره 1 (30 الی 50 سی سی) بر روی پایه 8.

 •  رنگساژ کرم

برای رنگساژ کرم هم می‌توانید از رنگ موی C10 به اضافه روشن کننده 10.90 به اضافه رنگ موی 11.0 (N 10) و کمی اکسیدان شماره 2 استفاده کنید.

 •  رنگساژ صورتی

رنگ بلوند دودی روشن 8.1 (10 سانت) + واریاسیون دودی 11.0 (۱۰ سانت) + رنگ قهوه‌ای قرمز متوسط 4.66 (10 سانت) + اکسیدان شماره 1 (30 سی سی)

 •  رنگساژ قرمز

رنگ بلوند قرمز تیره 6.66 (10 سانت) + واریاسیون قرمز (2 سانت) و اکسیدان شماره 1(30 سی سی)

 • رنگساژ دودی

رنگ بلوند روشن 0.8 (10 سانت) + واریاسیون دودی 0.11 (10 سانت) + اکسیدان شماره 1 (30 سی سی)

سایر نکاتی که در رابطه با رنگ کردن و رنگساژ کردن مو باید به خاطر بسپارید:

 • اگر قصد بلوند کردن مو‌های خود را دارید و دوست دارید خیلی روشن شود و یا بر روی موهایتان هایلایت وجود دارد بهتر است این کار را به دست آرایشگران بسپارید، چون بسیار حساس است.
 • هر چقدر رنگ رنگساژ مدت زمان بیشتری بر روی مو‌ها بماند رنگ مو‌ها تیره‌تر خواهد شد.
 • معمولا خانم‌ها فکر می‌کنند که رنگساژ فقط مال هایلایت است، ولی از آن می‌توانید برای رنگ مو هم هر چند وقت یک بار استفاده نمائید.
 • اگر هدف از رنگساژ از بین بردن زردی مو‌ها باشد در این صورت بایستی از رنگ‌های سری دودی یا نقره‌ای استفاده شود تا زردی مو را خنثی نماید.
 • کسانی که عادت دارند مدام موهایشان را رنگ، مش و دکلره می‌کنند بهتر است برای مراقبت از موهایشان ازانواع ماسک مو‌های تقویت کننده و احیا کننده استفاده کنند تا موهایشان آسیب نبیند.

با سپاس از شما خواننده گرامی که تا آخر این مطلب همراه ما بودید. شما می‌توانید سوالات خود پیرامون رنگساژ کردن موها را در بخش نظرات از ما بپیرسید. متخصصین زیبایی ما در زیبالی در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.