خوشبختانه امروزه، بسیاری از خانم‌ها از ضرورت استفاده‌ روزمره از ضد آفتاب آگاهی دارند و دیده شده که حتی آن دسته از افرادی که تمایل زیادی به آرایش روزانه ندارند نیز به استفاده از ضدآفتاب اهمیت می‌دهند. اما هم‌چنان بسیاری از افراد، در انتخاب ضدآفتاب مناسب خود با توجه به نوع پوست و سن خود، با شکست مواجه می‌شوند.

از این جهت ما قصد داریم تا در این زمینه برای شما عزیزان، انواع مختلف ضدآفتاب‌ها را بررسی کنیم تا هر فرد با توجه به نیاز خود، بتواند انتخاب موفقیت آمیزی داشته باشد و با کسب اطلاعات صحیح، از هزینه های اضافی جلوگیری شود.

پس از مطالعه این مطلب شما می‌توانید ضد آفتاب مناسب خود را پیدا کنید؛ پس با ما همراه باشید.

انواع ضد آفتاب

به طور کلی ضدآفتاب ها در دو نوع فیزیکی و شیمیایی، به بازار عرضه می‌شوند.

  • ضد‌آفتاب های فیزیکی (مینرال): این دسته از ضدآفتاب‌ها، از مواد طبیعی و معدنی تهیه شده‌اند و فاکتورهای محافظتی بالایی دارند؛ در فرآیند تولید آن‌ها معمولاً از دو ترکیب اصلی استفاده می‌شود: تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید. این ضد آفتاب ها در داخل پوست نفوذ نمی‌کنند و عملکردی مشابه آینه دارند، به همین علت نیازی نیست که ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد بیرون بروید و به محض استفاده از آن می‌توانید در مقابل آفتاب قرار گیرید. ضدآفتاب‌های مینرال، پوست را تحریک نمی‌کنند و محافظت های سریع‌تری در برابر اشعه های مضر خورشید (uva و uvb) از خود نشان می‌دهند. این نوع ضدآفتاب‌ها، مناسب خانم های باردار و کودکان بوده و به ندرت منافذ را مسدود می‌کنند پس باعث جوش نمی‌شوند. از معایب این ضدآفتاب ها این است که پوست را به حالت سفید و گچی در آورده و بافت نسبتاً سنگینی دارند. قیمت بالایی دارند و معمولا به راحتی از روی پوست پاک نمی‌شوند. این ضدآفتاب‌ها را برای دور چشم هم می‌توان استفاده کرد و بر خلاف ضدآفتاب‌های شیمیایی، در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف ندارند.
  •  ضدآفتاب‌های شیمیایی: اغلب این ضدآفتاب‌ها بسیار سبک و زود جذب هستند، اما از آنجایی که ممکن است منافذ را مسدود کنند، در صورت با‌ کیفیت نبودن محصول و یا ناسازگاری با پوست فرد، می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. معمولا برای دور چشم مناسب نیستند و حتما بیست دقیقه تا نیم ساعت، قبل از اینکه از خانه خارج شوید باید استفاده شوند. همانطور که گفته شد، این ضدآفتاب‌ها جذب پوست می‌شوند و به لایه های زیرین نفوذ می‌کنند و اکثراً ناپایدارند؛ بنابراین اگر به مدت یک ساعت در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار گرفتید، بدانید که کارایی مواد ممکن است کاهش یابد و به عبارتی اثر محافظتی کافی را نداشته باشد پس باید تمدید شود. مقاله جذاب انواع پرایمر صورت و کاربرد های آن را حتما مطالعه کنید

*به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که ضدآفتاب فیزیکی، نور خورشید را جذب نمی‌کند بلکه آن را منعکس می‌کند و در مقابل، ضد آفتاب شیمیایی نور خورشید را جذب می‌کند و به این شکل از نفوذ آن در پوست جلوگیری می‌کند.

اس پی اف یا فاکتور ضد آفتاب

ساده ترین راه برای توضیح مفهوم اس‌پی‌اف (SPF) : اگر به طور معمول ۱۰ دقیقه طول می کشد تا پوست شما با قرار گرفتن در برابر آفتاب بسوزد، وقتی از کرم ضدآفتاب حاوی اس‌پی‌اف ۳۰ استفاده می‌کنید این زمان به ۳۰۰ دقیقه افزایش پیدا می‌کند. ‏اس‌پی‌اف همان عددی است که روی بسته بندی ضد‌آفتاب شما نوشته شده؛ ۳۰، ۵۰ ،۶۰. در واقع اس‌پی‌اف همان فاکتور محافظتی پوست ما در برابر آفتاب است. میزان محافظت اس‌پی‌اف ۳۰، حدود ۹۶ درصد است و میزان محافظت اس‌پی‌اف ۶۰،  حدود ۹۷ درصد است. پس تفاوت زیادی ندارد که ضدآفتاب شما اس‌پی‌اف ۳۰ داشته باشد یا ۱۰۰. اما نباید زیر ۳۰ باشد چرا که استاندارد جهانی را ندارد و اصلاً قابلیت محافظت از پوست را نخواهد داشت. حتما نیم ساعت قبل از اینکه زیر نور خورشید قرار بگیرید، ضدآفتاب را بزنید و نهایتاً تا ۳ ساعت بعد آن را حتماً تمديد کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که برق افتادن پوست شما پس از ۲-۳ ساعت، طبیعی بوده و این یک زنگ خطر است به نشانه این که باید آن را تمدید کنید.

پرتو UVA تنها به سطح پوست نفوذ می کند و عامل آفتاب سوختگی و سرخی و التهاب پوست است. ممکن است بر روی بسته بندی وضعیت از ضدآفتاب‌های عبارت PA را دیده باشید که میزان محافظت از پوست شما را در برابر پرتوهای uva را نشان می دهد هر چه میزان پلاس های pa بیشتر باشد مسلماً بیشتر شما را در برابر uva محافظت خواهند کرد.

اما پرتو UVB به لایه های عمقی و زیرین پوست نفوذ می‌کند و عامل پیری پوست و چین و چروک و تیرگی پوست بوده و عامل ایجاد سرطان های پوستی، مانند ملانوما است.

ضدآفتاب ‌های رنگی

بسیاری از خانم ها به دنبال ضدآفتاب‌هایی هستند که رنگی باشد تا دیگر نیازی نباشد که به صورت جداگانه از کرم پودر یا پنکیک استفاده کنند. اگر قصد دارید که همراه با ضدآفتاب، از  کرم پودر استفاده کنید باید حداقل یک ربع تا ۲۰ دقیقه به آن زمان بدهید تا جذب شود سپس می توانید از کرم پودر استفاده کنید؛ اما از آن جایی که بسیاری از خانم‌ها وقت کمی دارند و برای ترک منزل به سمت محل کار یا دانشگاه عجله دارند، می‌توانند با استفاده از ضدآفتاب‌های رنگی این دو قدم را یکی کنند.

نکته: هیچ‌گاه از ضدآفتاب‌های رنگی، انتظار پوشش دهی در حد کرم ‌پودر را نداشته باشید، زیرا آن‌ها تنها جهت یکنواخت کردن رنگ پوست شما طراحی شده‌اند.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک می‌شود؟

از آنجایی که ضدآفتاب‌های رنگی سبب پوشش دهی به صورت شما می شوند، بسیاری از خانم‌ها هنگام استفاده از آن، میزان کمتری از آن را نسبت به ضد آفتاب‌های بی‌رنگ استفاده می کنند و این میزان کم، برای محافظت از پوست در مقابل پرتوهای خورشید کافی نیست. علاوه بر این موضوع، از آنجایی که بسیاری از ضدآفتاب های رنگی به مرور زمان پوشش خود را از دست می دهند، ممکن است فرد شستن صورت خود را در انتهای شب فراموش کند. بنابراین علت ایجاد لک روی پوست، به این دو عامل مربوط می‌شود.

برای حل این مشکل شما سه راهکار دارید؛ یا مقدار بیشتری از ضدآفتاب را استفاده کنید، یا اینکه ابتدا از ضدآفتاب بی‌رنگ به مقدار کافی استفاده کنید و بعد از آن ضد‌آفتاب رنگی را بزنید. یک راه حل دیگر می‌تواند این باشد که ابتدا به اندازه یک بند انگشت از ضدآفتاب رنگی را بزنید و ۲۰ دقیقه صبر کنید تا جذب شود؛ سپس یک بند انگشت دیگر از همان ضدآفتاب را استفاده کنید تا میزان صحیح از آن برای ایجاد محافظت، بر روی پوست اعمال شده باشد. نکته بسیار مهم: میزان صحیحی که باید برای کرم ضدآفتاب مورد استفاده قرار گیرد، دو بند انگشت است! پس اگر کمتر از این میزان را استفاده کنید در واقع آن مواد، نمی‌توانند عملکرد محافظتی خود را به خوبی ایفا کنند.

آیا استفاده از ضد آفتاب در هوای ابری ضرورت دارد؟

بله. اشعه های مضر آفتاب از لایه‌های ابری عبور می‌کنند و در هر صورت باید محافظت انجام شود. البته از آن جایی که میزان آفتاب‌سوختگی و میزان اشعه‌های خورشید در فصول پاییز و زمستان نسبت به فصل تابستان، کمتر است می‌توانید از ضدآفتاب با اس‌پی‌اف ۳۰ هم استفاده کنید. (البته آن دسته از عزیزانی که در این فصول به کوه‌نوردی می‌روند، باید از اس‌پی‌اف های بالاتر استفاده کنند)

 امیدواریم این مطلب از زیبالی برای شما عزیزان موثر واقع شده باشد؛ خواهشمندیم با نظرات سازنده و مفید خود، ما را در بهبود هر چه بیشتر ارائه مطالب، یاری بفرمایید.